Zakładanie bloga jest obecnie proste i z poradnikami, które pokazują dokładnie krok po kroku jak to zrobić, każdy sobie poradzi. Jednak powstanie bloga jest dopiero pierwszym krokiem blogowania, potem przychodzi czas na kolejny już dużo trudniejszy, czyli zdobycie czytelników.

Można wyróżnić dwa sposoby promowania bloga – pozycjonowanie wrocławskie oraz promowanie.

Pozycjonowanie jest to przestrzeganie pewnych zasad, które ułatwią wyszukiwarce zrozumienie, o czym jest treść i komu ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Te elementy są ważne, ale obecnie najważniejsza jest treść, to ona w głównej mierze decyduje, jak wysoko będzie blog. Stosowanie elementów pozycjonowania nie jest konieczne, ale wówczas Google trudniej zrozumieć, o czym jest blog i pozycjonowanie może trwać dłużej, a potencjał bloga się marnować.

Promowanie, to czynności, które wykonuje bloger głównie na zewnątrz, aby jego treść trafiła do ludzi. Informuje o swoim blogu na mediach społecznościowych, na forach i stronach powiązanych tematycznie, w komentarzach na innym blogu, czy płaci za promowanie swojego bloga. Może też go promować na kanale YT i alternatywach jeśli je posiada, najczęściej dodając link w opisie. Najważniejsza jest skuteczność promowania, nieważne gdzie i jak kluczowe, aby blog zyskał czytelników.

Jak szybko można wypozycjonować bloga?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ale najczęściej nie jest to szybki proces i efekty pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. Pozycjonowanie trochę trwa i ciężko to przyspieszyć, nawet najlepsze pozycjonowanie może potrwać kilka miesięcy.

Większą szansą dla bloga jest promowanie. Nie jest to łatwe i też nie jest tak, że ktoś w kilku miejscach ogłosi, że powstał blog i na drugi dzień ma tysiące czytelników, to też wymaga czasu, ale w przeciwieństwie do pozycjonowania jest możliwość przyspieszenia całego procesu. Nie jest to sprawa prosta i nie zdarza się często, ale są blogi, które już w pierwszym miesiącu od powstania mają wielu czytelników. Trzeba stworzyć świetną treść i mieć trochę szczęścia. Jeżeli post stanie się wirusowy, to blog może zdobyć popularność w bardzo krótkim czasie. Zdarza się to, ale nie jest łatwo stworzyć wirusowy post i wszystko zależy od ludzi, czy go za taki uznają. Więc jak widać, istnieje możliwość i da się zdobyć wielu użytkowników bloga w krótkim czasie, ale nie jest to coś łatwego i przede wszystkim zależy od ludzi, których zachowanie jest nieprzewidywalne. Bloger uważa post za świetny, wręcz doskonały, ale to nie znaczy, że ludzie podzielą jego zdanie i odwrotnie, twórca posta uzna go za przeciętny, a tu nagle okaże się, że „śmiga” on po internecie aż miło.

Zakładając blog, trzeba się nastawić na dłuższy czas pisania i promowania, zanim pojawią się pierwsze efekty. Jest to bardziej maraton niż bieg krótkodystansowy. Dobrze jest dać sobie określony czas np. 6 miesięcy, gdzie nie będzie nerwowych ruchów i zwątpienia w swoje działania i po tym okresie przeprowadzić analizę, czy wszystko zmierza w dobrym kierunku i ewentualnie wprowadzić zmiany.

Założenie, że blog zdobędzie szybko popularność, jest błędne i może prowadzić do zniechęcenia, a nawet porzucenia bloga, który być może ma potencjał, ale potrzebuje czasu. Podstawa, to dać sobie czas, a jeżeli efekty przyjdą szybciej niech to będzie miła niespodzianka.  Według statystyk blogi potrzebują nawet roku, aby pojawiały się widoczne efekty działania. Dobrze zorganizowanie blogi mogą potrzebować nieco mniej, około pół roku, zdarza się też, że blog zyskuje coraz większa popularność po 3-4 miesiącach, ale o krótszy czas jest trudno, chyba że uda się stworzyć wcześniej wspomniany wirusowy post.

W blogowaniu cierpliwość przede wszystkim. Jest wiele blogów, które zostały porzucone zbyt wcześnie z powodu niecierpliwości właściciela, a miały w sobie potencjał. Po prostu trzeba robić swoje i czekać na efekty.

Źródło: https://mediaclick.pl/

Artykuł przypisany do: