Warto pamiętać o tym, że nie tylko dźwięki docierające do naszych uszu mogą powodować dyskomfort akustyczny, jego źródłem są także drgania. Te docierające do budynku z zewnątrz są transmitowane przez jego konstrukcję – energia drgania rozpływa się wszędzie tam, gdzie są sztywne połączenia elementów konstrukcji budynku, i wprawia w drganie powietrze wewnątrz, co jest odbierane przez ludzkie ucho jako nieprzyjemny dudniąco-buczący hałas.

W ekstremalnych przypadkach energia przekazywana na budynek jest tak duża, że powoduje drganie mebli i wyposażenia. Przegrody konstrukcyjne mogą też być wprawione w drgania przez instalacje znajdujące się w budynku.

Możemy wyróżnić takie oto źródła hałasu i drgań:

1). Wewnętrzne:

a). hałas i drgania wywołane przez wewnętrzne instalacje w budynku: maszynownie wind i przemieszczające się windy; urządzenia ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), hałas wody przepływającej w rurach instalacji kanalizacji.

b). hałas powietrzny powodowany przez użytkowników budynków – słuchanie i wykonywanie muzyki, głośne rozmowy, spotkania towarzyskie, krzyki.

c). hałas uderzeniowy powodowany przez użytkowników – odgłosy kroków (również z klatek schodowych), tupania, upuszczania przedmiotów na podłogę.

2). Zewnętrzne:

a). prace budowlane – budowanie infrastruktury komunikacyjnej (linie kolejowe, drogi, lotniska, ciągi komunikacyjne dla pieszych i rowerów), a także budynków użyteczności oraz mieszkalnych jest źródłem hałasu nawet na poziomie około 100 decybeli „dB” (hałas pracy młota pneumatycznego).

b). komunikacja publiczna – liczba aut i innych pojazdów na drogach jest bardzo duża i stale rośnie, ale największy hałas powodują samoloty – na poziomie około 130 dB. Przejeżdżający samochód, a zwłaszcza pojazd szynowy, pobudza grunt do drgania. Fala drgania przenosi się gruntem i uderza w fundamenty budynku, wprawiając je w drganie.

c). gastronomia i nocne życie – kafejki i ogródki, które pojawiają się na zewnątrz, kiedy tylko na to pozwala pogoda, mogą być źródłem hałasu o poziomie dochodzącym do 100 decybeli (dB). To samo dotyczy klubów muzycznych i dyskotek.

 

Artykuł przypisany do: